Krisztus Király Templom

A templomépítési munkálatok 1936. május 19-én kezdődtek. A 600 fő befogadására alkalmas templom Sajgó Alfréd budapesti építési vállalkozó kivitelezésével készült. A templom építésére 21150 pengő gyűlt össze, ebből 5000 pengőt az esztergomi főegyházmegyei alapból, további 2000 pengőt a vallásalapból utaltak az egyházközségnek.
A hívek az adományokon kívül igás és kézi napszámmal járultak hozzá az építkezéshez. Az alapkőletétel után kb. két hónappal tető alá került az épület.
A tervezettnek megfelelően 1937. október 31-én, Krisztus király ünnepén sor kerülhetett a templomszentelésre. Innen ered a templom elnevezése. A szentelést Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás végezte.
Az egyházművészet megújulása Európa-szerte a XIX. század végén kezdődött. A győrújfalui katolikus templom modern egyházművészeti alkotás, mely méretéhez megfelelő mértékben igazodott az új elvekhez. A templomnak nemcsak a külső megjelenése, hanem a belső berendezése, sőt annak elkészítése is Schutzbach Antal elgondolásait és keze munkáját dicséri, akinek a tervek elkészítésében Schneider Sándor építész és Somogyi Antal művészettörténész volt segítségére.

Krisztus Király Templombelső
Krisztus Király Templombelső 2

Az oltár mögötti freskó témája a Szent Kereszt és Krisztus király felmagasztalása. Az oltárkövet (az oltárba épített márványlap, melybe középen mélyedést vágtak, ebbe helyezték az ereklyét) a rajta olvasható felirat szerint Breyer István püspök szentelte fel még 1932. december 25-én, feltehetőleg Szent Tamás ereklyével.
A padokat egy helybeli asztalos, Szalma Károly készítette, aki a Schutzbach Antal által kigondolt rajz szerint készített el 22 darab 2 és fél méteres, valamint három darab 3 és fél méteres padot. A mellékoltár is ekkor készült el.
Az újonnan épült templom tornyában sokáig a régi haranglábból kiemelt 81 kg-os kisharang szólt. 1951 májusában egyszerre két harangot szenteltek fel. Az egyiket Burján József helybeli gazda és felesége adományozta, a másikat pedig az egyházközség a hívek adományából.
A templomban látható oldalfreskót Schutzbach Antal festette meg 1957 novemberében az egyházközség megrendelésére, Galambos Lajos adományaként.
A II. vatikáni zsinat rendelkezésének megfelelően az 1980-as évek elején szembemiséző oltárt alakítottak ki. A visszaemlékezők szerint Kákonyi Asztrik ferences atyát, a jeles festőművészt hívták meg Esztergomból. Ő tervezte meg a liturgikus teret, a fa oltárt és tartozékait.
A győrújfalui egyházközség az 1993-as egyházmegyei határrendezés értelmében a Győri Egyházmegyéhez tartozik. Az ezredforduló után Takács Ferenc plébános kezdeményezésére jelentős külső és belső átalakítás, felújítás kezdődött. A templombelső átfestésére 2002-ben került sor, a templom körüli kerítést 2003-ban bontották el. Társadalmi munkával és adományokkal járultak hozzá a hívek, hogy 2009 májusában elkezdődhetett a tetőszerkezet és a sekrestye felújítása. A következő évben új, márványpadlózatot kapott a templom; majd megvalósult a külső világítás és a főbejárat átépítése. Pályázat útján 2012-ben új digitális orgonát építettek be a karzatra. Néhány évvel később a templom melletti kőkeresztet restaurálták.

(Forrás:www.gyorujfalu.hu)

Központi plébánia

9171 Győrújfalu, Mártírok u. 5.
Hivatali nyitvatartás:
szerda: 14 – 17 óra
péntek: 14 – 17 óra

plébános

Bros Gergely
Telefon: +36 30/321-08-02
gyorujvilag.plebania@gmail.com

Miserend hétköznap:

kedd: Győrladamér 18 óra
szerda: Győrzámoly 18 óra
csütörtök: Győrzámoly 18 óra
péntek: Győrújfalu 18 óra

Miserend hétvégén:

szombat: Győrzámoly 18 óra
vasárnap:
Győrladamér 8:30
Győrzámoly 9.45
Győrlújfalu 11:00

2026 © Győrladamér – Győrújfalu – Győrzámoly Római Katolikus Plébánia